Nazaj na Novice
Novice

Na svetovni dan zdravja Kranjska Gora bogatejša za nov defibrilator

Kranjska Gora, 6. april 2023

Turistična družba Hit Alpinea in Društvo za srčne in žilne bolezni AED smo združili moči in zagotovili nov avtomatski eksterni defibrilator (AED). Le ta bo na voljo vsem občanom in obiskovalcem na pročelju Osnovne šole Josipa Vandota Kranjska Gora. Z namenom povečanja dostopnosti in osveščanja ljudi o uporabi pripomočkov za oživljanjem pa bodo v prihodnjih tednih organizirana tudi ustrezna izobraževanja.

Svetovni dan zdravja letos poteka pod sloganom Zdravje za vse. Zato smo se odločili, da bomo na eni od v sklopu prireditev ob tem dnevu svojemu namenu predali nov AED.  Predstavniki družbe Hit Alpinea in Društva AED smo ga na današnji slovesnosti izročili Osnovni šoli Josipa Vandota Kranjska Gora. Tako se bo mreža fiksnih dostopnih defibrilatorjev namenjenih hitremu oživljanju ob nenadnem zastoju srca v Občini Kranjska Gora povečala. Da je temu tako, gre zahvala Društvu AED, ki je skupaj z našo prisotnostjo v vrhuncu zimske sezone na Zimski plaži za Resortom Ramada uspešno izpeljala akcijo ozaveščanja o pomenu oživljanja in uporabe defibrilatorjev. Društvo AED, nevladna organizacija v javnem interesu, pa je iz naslova donacij dohodnine pridobila dovolj sredstev za nakup novega defibrilatorja.

»V društvo AED so se odločili, da defibrator v znak dobrega sodelovanja v uporabo izročijo  družbi Hit Alpinea. V naših enotah smo z njimi že opremljeni, prav tako so naši zaposleni izurjeni za nudenje prve pomoči, med drugim tudi temeljnih postopkov oživljanja. Zato smo se odločili, da zanj poiščemo trenutno najbolj ustrezno umestitev. Prepričano smo, da bo družba Hit Alpinea s tem dejanjem nedvomno še tesneje vpeta v okolje, v katerem deluje,« pojasnjuje Milan Sajovic, direktor družbe Hit Alpinea.

Časovna okna za uspešno oživljanje so izjemno omejena, zato je nujno, da se defibrilator nahaja na dostopnem mestu, kjer je možno hitro in enostavno pristopiti do njega. Prav dostopnost defibrilatorjev in znanje o njihovi uporabi sta ključnega pomena, saj v primeru srčnega zastoja vsaka sekunda šteje. »Zato se v Društvu EAD med drugim trudimo ozaveščati ljudi o pomembnosti uporabe defibrilatorjev in jim posredovati znanje o uporabi le-teh.« je dodal/razložil Samo Oblak, projektni vodja v  Društvu AED.

Ob predaji defibrilatorja so se s krajšimi glasbenimi nastopi predstavili tudi učenci Osnovne šole Josipa Vandota Kranjska Gora. "Naša šola je bogatejša še za eno pridobitev. Hitro posredovanje in uporaba defibrilatorja ob nenadnem srčnem zastoju sta ključnega pomena in s tem so seznanjeni tudi učenci naše šole. Hvala Hit Alpinei, da so izbrali našo šolo za lokacijo novega AED in tako, v morebitni potrebi, omogočili lažjo dostopnost vsem nam, pa tudi našim sosedom in uporabnikom šolskih prostorov izven časa pouka." nam je po slovesnosti sporočil mag. Milan Rogelj, ravnatelj kranjskogorske osnovne šole.